Trakya’da dershaneden liseye dönüşümünü ilk gerçekleştiren okul olan Aden Koleji, kısa sürede Trakya’nın en önemli özel okullarından biri olmayı başardı. Başarının mimarlarından Aden Koleji Kurucusu Sadık Baş, Aden Koleji’ni diğerlerinden ayıran özellikler hakkında önemli bilgiler verdi. Trakya’da dershaneden liseye dönüşümünü ilk gerçekleştiren okul olan Aden Koleji, kısa sürede Trakya’nın en önemli özel okullarından biri olmayı başardı. Başarının mimarlarından Aden Koleji Kurucusu Sadık Baş, Aden Koleji’ni diğerlerinden ayıran özellikler hakkında önemli bilgiler verdi. Baş, Tekirdağ ve Keşan’da faaliyet gösteren Aden Koleji ile ilgili açıklamasında, “2012 yılında kurulduğumuzdan itibaren eğitimde mükemmelliği hedefledik. Önce Trakya’da sonra Türkiye’de akademik başarıda en üst düzeyi hedefliyoruz,” dedi.
 
“DİSİPLİN HER ŞEYDİR” Aden Koleji’nin temel değerlerinin üstün başarı, sorumluluk bilinci, liderlik, çok yönlülük ve denge olduğunun altını çizen Baş, “Biz öğrencimizin kendi dilini ve en az bir yabancı dili akıcı bir şekilde kullanabilmesi, akademik gelişimin yanında sportif ve sanatsal faaliyetlere de katılarak dengeli bir gelişim sağlaması, çalışmanın erdem olduğunun ve özgürlüğün getirdiği sorumlulukların farkında olması, her alanda liderlik özelliklerine sahip olması için özel bir eğitim programı uyguluyoruz. Kesinlikle disiplinden taviz vermeyen bir eğitim anlayışına sahibiz. Örneğin, bizim öğrencilerimiz, kılık-kıyafetinden, derslere devamlılığına, ödevlerinden ders dinlemelerine kadar her alanda dikkatli ve özverili öğrencilerdir. Okula mobil iletişim araçlarıyla gelmezler. Bizler bu disiplini Okul-Öğrenci-Veli işbirliği içinde sağlıyoruz. Velilerimizle her zaman iletişim halindeyiz. Böylece öğrencimizin gelişimini çok yönlü olarak takip edebiliyoruz,” diye konuştu. Her eğitim-öğretim yılının başında 4 haftalık bir uyum süreci uyguladıklarını ifade eden Aden Kurucusu Sadık Baş, “Uyum süreci, okulumuzun çalışma şekline ve kurallarına öğrencilerimizin adapte olabilmesi ve öğrenci olarak sorumluluklarını kavrayabilmesi açısından çok önemsediğimiz bir uygulama. Bu süreçte okul öğrenci ve veliyi, veli ve öğrenci ise okulumuzu ve işleyiş biçimimizi tanır. Bu sürecin sonunda bir sınav ve mülakatla kesin kayıtlarımızı gerçekleştiriyoruz,” açıklamasında bulundu.
 
ÖĞRENCİ ODAKLI EĞİTİM SİSTEMİ
 
Öğrencinin başarısını ölçmek için klasik sınav sistemi ile yetinmediklerini de sözlerine ekleyen Baş, “Öğrencimizin aldığı dersle ilgili bilgi düzeyini komplike bir sınav sistemi ile ölçüyoruz. Her konu bitiminde o konuya ait bir sınav, 3-4 hafta aralıklarla o döneme ait geçmiş tüm konuların dahil olduğu sınavlar, ön yazılı ve gerçek yazılı şeklinde sık sık öğrencilerimizin öğrenme seviyelerini değerlendiriyoruz. Bilgi eksiği bulunan öğrencilerimizi sadece eksik olduğu konulara yoğunlaştırarak eksikliklerinin giderilmesini sağlıyoruz,” dedi. Öğrencilerin her türlü gelişimini yakından takip ettiklerini ifade eden Baş, “Okulumuzda öğrencimizin psikolojik ve duygusal gelişimini de takip ediyoruz. Bu gelişimi psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetimizle yerine getiriyoruz. Ayrıca öğrencimizin bilgi alt yapısını geliştirmek için de altyapı danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Böylece bilgi eksikliklerini hızlı bir şekilde tespit ederek öğrencimizin donanımını tamamlayabiliyoruz,” şeklinde konuştu.
 
THP VE KULÜPLERLE ÇOK YÖNLÜ ÖĞRENCİLER 
 
Öğrencilerin ders dışı faaliyetlere katılımlarının son sınıflar dışında zorunlu tutulduğunu vurgulayan Baş, “Biz dersler kadar ders dışı etkinliklere de çok değer veriyoruz. 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerimizin bir kulüp ya da takıma katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kulüp ve takım çalışmaları da tarafımızdan ders gibi değerlendirilir ve öğrencinin devamlılığı istenir. Öğrencilerimiz istedikleri kulüp ya da takımı seçebilir ancak bu kulüp ya da takımı yıl boyunca değiştiremezler. Bunun dışında, öğrencilerimiz ders saatleri dışında haftalık 15 saatlik THP (Topluma Hizmet Programı)’nı tamamlamakla yükümlüdürler. Bu program çerçevesinde öğrenci kendi belirleyeceği bir sosyal sorumluluk projesini bizim öngördüğümüz şartlarda yerine getirir. Bu çalışmalar da değerlendirmeye tabi tutularak öğrencinin karnesine işlenir. Öğrenciler 12. Sınıfa geçmeden önce THP’lerini tamamlamış olmak durumundadırlar,” diye konuştu. Baş, en büyük erdemin disiplin olduğundan hareket ettiklerini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Aden Koleji’nde en büyük erdem kesinlikle disiplindir. Öğrencilerimize bu erdemi aşılayarak hayatlarının geri kalanında hak ettikleri yere gelebilmeleri için gereken en önemli özelliği katmayı hedefliyoruz. Çalışma alışkanlığı kazanmış, kendinden emin, ne istediğin bilen, çok yönlü, lider karakterli ve azimli bireyler yetiştirmenin temel unsuru sevgi ve saygıya dayanan bir disiplinden geçmektedir. Bu inançla ve her bir öğrencimizin özel olduğu düşüncesi ile topluma faydalı ve başarılı bireyler yetiştirme amacımız doğrultusunda kararlılıkla ilerliyoruz. Bu çabamızda bizimle birlikte hareket eden tüm eğitim kadromuza ve ofis çalışanlarımıza, velilerimize ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.”

Fotoğraf / Video Galeri

Aden Koleji

Haberler / Duyurular Tümü için tıklayın »